Back
Image Alt

Být štastná? – několik omylů, kterými se necháváme klamat

Být štastná? – několik omylů, kterými se necháváme klamat

Není to tak dávno, co ke mně přicházely lichotky typu jak moc mi to sluší, že celá zářím a vypadám šťastně, kolikrát jsem měla pocit, jako by si ten dotyčný chtěl trochu toho mého entuziasmu uždíbnout, protože sám spokojený nebyl. Také jsem slýchávala, že bych se měla sebrat, něco se sebou dělat, protože mi tenhle stres opravdu nesluší. Že bych měla začít žít, radovat se, věnovat se svým aktivitám, rodině a přátelům. Nevím proč, ale najednou jsem začala vnímat pocit, jako by snad každý vařil podle receptu na dokonalý život.

I když vařit neumím, přece jen znám pár ingrediencí, které činí život dobrým. Myslím si, že tou nejzásadnější je láska. Láska nám umí život kolikrát pěkně okořenit, ať už opepřit nebo osladit. Představte si tu situaci, kdy stojíte s vaším protějškem nad hrncem čehosi, vkládáte do něj ingredience po špetkách a on míchá, vy přikládáte, doplňujete a on stále míchá. Když se vrátíme do reality, našeho života, těmi ingrediencemi jsou láska, žárlivost, chtíč, nenávist a vášeň, my přikládáme, oni míchají. Ve výsledku, v tom lepším případě je z toho vztah, v tom horším případě jsme my, ženy, za klauny, kteří neustále mění své masky. Jednou jsme smutné, podruhé veselé, jednou vypadáme šťasně a podruhé zase nešťastně, zkrátka je v nás hledán ideál, který bohužel a bohudík, nikdy nalezen nebude.

large

Myslím si, že společnost má celkem jasnou představu o tom, jak by měla ideální žena vypadat. Je krásná, milá, vlídná, ochotná, chytrá, vtipná, atraktivní, společenská, pečující o rodinu a především je to matka. Není to tak dávno, kdy si žena nemohla ve společnosti mužů dovolit projevit svůj názor, který se týkal veřejné sféry, neboť byla považována pouze za ozdobu svého muže. Paradoxně nyní muže přitahuje žena úspěšná. Nicméně si nedokážete představit, jaké je stresující všechny tyto aspekty splňovat. A když se zdá, že se nám ,,poštěstí“ , že splníme všechny rysy ženského ideálu, stačí potkat někoho, kdo do nás lehce foukne a my se složíme jako domeček z karet.

Důležité je, abychom si uvědomily, že i když toužíme po štěstí, lásce a životním úspěchu, kolikrát tomu všemu zavíráme dveře. Bezmezně plýtváme naší energií, a to v lepším případě. V tom horším, někdy plýtváme i penězi, a to jen proto, že si myslíme, že zrovna teď v tuhle chvíli děláme to, co nás učiní šťastné. Odevzdáme se muži, který pro nás momentálně představuje zase mužský ideál a děláme pro něj první poslední. Naše pocity a intuice nás přitom umí dokonale varovat a když máme dlouhodobě pocit, že něco není dobře, právě si šlapeme po štěstí.

Napadá mě několik otázek: Co je to, co nás činí opravdu šťastné a má cenu se za tím vůbec honit? Je opravdu možné splnit všechny rysy ženského ideálu? Možná ten recept na život nebude tak složitý jak se zdá být. Základ je uvědomit si, že se nemusíme neustále hlídat v zrcadle, zda máme dokonalý make-up, nebo nějaký ten špek navíc. Nejzásadnější je mít se ráda taková, jaká jsem. Pokud se takto přijmeme, jsme krok od toho, abychom vypadaly tak, jak opravdu chceme. Přijetí sebe sama je oprošťující a ohromně obohacující. Pokud uděláme nějakou chybu v komunikaci, osočíme partnera ze zbytečnosti nebo se bezvýznamně urazíme, nevyčítejme si to, zkrátka jsme jednou vyjely z kolejí, vedoucích k dokonalosti a ukázaly svojí náturu.

Dámy, vězte, že každá z nás má v sobě ohromný dar, tím je krása a moudrost. Muži to vědí, jsou to totiž ty dva nejdůležitější aspekty ženského ideálu a tyto rysy je činí šťastnými. Zkusme tedy hodit za hlavu starý recept a vymyslet nový, takový, kde bude láska hlavní ingrediencí, ale především láska k nám samým, neboť když ji ucítíme v sobě, budeme ji schopné dávat i druhým.

zdroj: Cityvcity.funsite.cz

©Nikol Valešová