Back
Image Alt

Coco Chanel – móda zmizí, styl zůstane

Coco Chanel – móda zmizí, styl zůstane

Módní ikona Coco Chanel – její příběh zní trochu jako pohádka. Pohádka, která v sobě skrývá velké poučení o tom, že člověk může svůj ubohý život proměnit v jedno úžasné skvělé vítězství. Vítězství, z něhož se navíc může dodnes radovat celá řada žen, které milují elegantní módu a styl.

Dívka z chudých poměrů

Gabriela Chanel (až později si dala přezdívku Coco) se narodila 19. srpna 1883 do chudých poměrů. Její matka zemřela, když bylo Gabriele 12 let. Otec všechny své děti umístil do sirotčince. Ve dvaceti letech pomáhala své tetě v obchodě s oděvy, kde se naučila velmi dobře šít, když upravovala oděvy bohatým dámám.

Krásná Coco Chanel.Svět módy byl Gabriele lhostejný a po večerech zpívala v kavárnách. V té době si dává uměleckou přezdívku Coco. Gabrielin zpěv byl nevalný, takže hudební kariéra se nekonala. Svou krásou však uchvátila celou řadu mužů. Nutno říci, že mužů bohatých a nezřídka i urozených (z jejích milenců stojí za zmínku například kníže Dmitrij Romanov nebo slavný hudební skladatel Igor Stravinskij).

Ctižádostivá žena

Dívka z chudých poměrů se proto brzy mohla rozloučit s kariérou prodavačky, švadleny i netalentované šantánové tanečnice a mohla si užívat luxusu po boku bohatých a úspěšných mužů. Zde by mnoho ženských příběhů skončilo. Nejedna chudá krásná žena by se spokojila s tím, že se stala vydržovanou slečnou, která přišla k luxusu jen díky své kráse. Gabriela však byla nejen krásná, ale navzdory absenci kvalitního vzdělání i chytrá a ctižádostivá a to v době, která rozhodně ještě příliš nepřála emancipaci.

Naštěstí brzo pochopila, že zpívat neumí a že její skutečné schopnosti jsou vlastně docela prozaické. Umí šít. Má na látky v kombinaci s ženskou figurou cit. Uvědomila si, že za finanční pomoci svých milenců se může vypracovat v této oblasti.

Pokračování na následující straně…