Back
Image Alt

Coco Chanel – móda zmizí, styl zůstane

Coco Chanel – móda zmizí, styl zůstane

Módní revolucionářka

Do světa módy vstoupila jako modistka. Její doménou se nejprve staly luxusní klobouky. Později zavětřila úspěch v oblasti sportovního oblečení. V té době se sport začal teprve rozšiřovat a proto i svět sportovní módy se teprve začal vyvíjet a ze strany Gabriely se jednalo o mistrovský tah na branku.

Paradoxně přes sportovní módu se dostala k oné proslulé jednoduché chanelovské eleganci. Stalo se tak díky jednoduchých sportovním košilovým šatům, které časem prosluly jako „malé černé“ šaty.

Její kolekce se stávaly velmi oblíbené, protože se odlišovaly svou pohodlností. Gabriela i přesto, že rychle a snadno přivykla na luxusní život, zůstala ve své podstatě děvčetem milující volnost, které si mohlo dovolit krédo „funkčnost a prostota“ a tak svým modelům dopřávala lehkost, aniž by se tak stalo na úkor jednoduché vznešené elegance.

Zajisté nejeden módní návrhář by se měl zamyslet nad tím, že Coco Chanel se stala módní ikonou proto, že z nepohodlných šatů vytvořila vzdušný a příjemný kus oděvu a neváhala se inspirovat i mužskou módou, aby ženám mohla poskytnout komfort. Pro zajímavost, byla to opět Coco Chanel, která začala používat dnes tolik oblíbený a pohodlný úplet.Coco Chanel

Své oděvy doplňovala kolekcemi kabelek a bižuterie. V roce 1921 vzniká její pověstný parfém Chanel 5.

Úspěšná a bohatá žena

Coco Chanel se stala úspěšnou a bohatou ženou, která ve třicátých letech zaměstnávala přes tři tisíce zaměstnanců. Během druhé světové války se zamilovala do nesprávného muže, kterým byl německý důstojník. Díky tomu získala pověst kolaborantky. To ji donutilo po válce vyhledat ústraní ve Švýcarsku, kde v nečinnosti strávila celých devět let. V padesátých letech opět začala pracovat a výsledkem byl její klasický kostýmek bez límce se sukní po kolena, který ženy nosí v podstatě dodnes.

Zemřela v roce 1971 a od její smrti se hlavním návrhářem značky Chanel stal proslulý a návrhář Karl Lagerfeld.

Je důležité si své místo vybojovat

Příběh Coco Chanel přináší poučení o tom, že pokud člověk chce něčeho dosáhnout, nesmí naříkat nad tím, že se mu v dětství nedostalo dostatek zázemí a příležitostí. To totiž není polehčující okolnost ani důvod k pocitům ublíženosti, ale naopak výzva, kterou je třeba zdolat.