Back
Image Alt

Crownfunding a móda

Crownfunding a móda

K módnímu světu patří zcela nemyslitelně nadaní a schopní návrháři. Jenomže zatímco nové kolekce slavných módních domů pečlivě sledují všechna možná média, mladí návrháři oděvů, bot, kabelek a šperků bývají často zcela mezi hru.

Ano existují fashion weeky, na kterých mladí návrháři prezentují své kolekce, například Arcolor. Aby na nich však bylo co prezentovat, musí nové kolekce nejprve vzniknout, respektive musí mít za co vzniknout, a to samozřejmě představuje velký problém.

Crownfunding

Jedna z možností, jak získat potřebné peníze na nový projekt se jmenuje crownfunding. Jedná se o poměrně nový způsob, jak dostat finance na uskutečnění dobrého nápadu v oblasti kultury, literatury, umění, hudby, sportu nebo i módy.

O co se vlastně jedná? Crownfunding představuje způsob financování, kdy jednotliví dárci přispívají finančním obnosem v různé výši k určité cílové částce, která je nutná k uskutečnění kreativního projektu. 

Existuje celá řada portálů, na kterých mohou autoři projektů seznámit veřejnost se svými projekty a nenásilnou formou je požádat o pomoc. Samozřejmě vše je vhodné zkombinovat se sociálními sítěmi, aby se dosáhlo co nejvvyššího efektu. Na crownfundingovém portále Hithit je vtipný bonmot o tom, že první crownfunding v Čechách se uskutečnil při sbírce na Národní divadlo.

Crowd Funding

Autor projektu je např. nadaný a nadějný muzikant, který shání peníze na vydání svého CD, což obnáší částku 50 000,-. Na některém crownfundingovém portále vytvoří prezentaci svého projektu, tedy napíše pár slov o sobě jako autorovi, pár slov o hudbě, to vše podpoří fotografiemi, audiem nebo videem.

Člověk, který chce na projekt přispět, má hned několik možností počínaje nižší částkou (obvykle se jedná o 100 Kč) a konče vysokými finančními částkami v řádech tisíců korun. Je to také příležitost pro firmy, které si dar mohou odečíst z daní. Jednotliví dárci nepřijdou zkrátka, protože autor sepíše také systém odměn. Například podepsanou fotografii z věnováním, CD s věnováním a poděkováním.

Pokud se vybere na projekt více peněz než autor zamýšlel, je to pro něj vítaný bonus, pokud ovšem částka dosáhne například pouhých 54 %, veškeré peníze se vrací zpět dárcům.

Více se dozvíte na následující straně…