Back
Image Alt

Den s Beatou Rajskou a 30°C v zádech

Den s Beatou Rajskou a 30°C v zádech

Dlouhé dny na přehlídkách vždy nejsou jen dřinou s kapkami potu… Někdy s těmi kapkami přijde radost, smích a potěšení z práce, aneb, Můj den s Beatou Rajskou a 30°C v zádech.

Je pravé poledne a venku to vypadá, že nám vymodlené počasí bude přát. My modelky vyrážíme z různých koutů České republiky směrem na Liberecký kraj, konkrétně do Vratislavic na Nisou, které dnes ožijí módou. Atrium Kulturního centra Vratislavice totiž poctí svojí autorskou přehlídkou módní návrhářka Beata Rajská.

Okolo druhé hodiny se třináct modelek pomalu, ale jistě schází v atriu místního, mimochodem velmi vydařeného kulturního centra. A začíná maraton…. Ale né, tady jsme u Beaty a abych byla zcela přesná, začíná krásný den, během kterého se setkává skvělý tým, se kterým je radost pracovat – aspoň pro nás, modelky. Vlastně nám ani nevadí, že teploty dnes budou téměř rekordní a na nás čekají krom krásných šatů i podzimní kabáty.

Zrovna kolem mě probíhá paní návrhářka a s úsměvem a ochotou rozdává podpisy místnímu fan clubu – dali by snad vše za to potkat se s Beatou osobně… ano, jsou šťastní za její autogram. Natěšeně postávají u vchodu, vyhlížejí modelky a sledují z povzdálí velké přípravy na show. Okolo se pohybuje tolik známých i neznámých lidí, fotograf Arthur zaznamenává každý vzácný okamžik.

Přípravy v plném proudu

Z dálky už se blíží kreativní část našeho týmu – konkrétně ta, která má poslání zkrášlovat a tvořit svěží a krásné i z těch, kterým se předešlou noc nedostalo zrovna vydatného spánku. Dnes nás čeká velmi přirozený styling s lesklými líčky a hladkým culíkem… hurá, nebudu muset rozčesávat tupírováný účes a na mé hlavě zůstane po sundání ohonu o hodně více vlasů, než kdyby tomu bylo naopak.

První modelky usedají do křesel, jež jsou umístěná před velkými zrcadly, a vkládají se do rukou odborníků. A z dálky už slyším pravou ruku paní návrhářky Míšu, která upozorňuje na nadcházející fitting a nácvik choreografie. Dnes je s námi na mole i umělec Josef Laufer a šansoniérka Renata Drössler. Vše musí být naprosto perfektní.

O několik hodin později se hromadně přesouváme do velké místnosti plné šatů, kabátů a desítek párů lodiček. Jsou nachystané i tzv. oblékačky, které nám pomáhají, aby převlečení do dalšího modelu během přehlídky trvalo max. 10 vteřin. Dlouhý fitting, který nemá rád snad nikdo zkrátka musíme absolvovat. Díky bohu za to, že Beatiny modely jsou tak skvělé, že je většinou jedním pohybem natáhnete a druhým zapnete. Žádně zbytečné kreace a složitosti – to nás modelky baví, kor ve 30 stupních a uzavřené místnosti bez klimatizace.

Návrhářka Beata Rajská.

Návrhářka Beata Rajská.

Vše musí být perfektní

Beata zkoumá svým znalým očkem každý detail, zda vše sedí tak, jak má a zda modelka ladí s danými šaty. Pokud ne, tak přehazujeme, měníme a převlékáme, dokud to není naprosto dokonalé. Boty musí vždy ladit, vybíráme z nepřeberného množství lodiček a každá si snažíme ulovit tu svoji velikost. Pokud nejsem dostatečně rychlá, může se mi stát, že se svojí velikostí čtyřicet budu muset vynést boty o dvě čísla menší.

Po přibližně hodinovém fittingu s vítězoslavným výrazem vycházíme na vzduch. Na řadu přichází nácvik choreografie. Z povzdálí slyším úžasný New York v podání Josefa Laufera. Můj den je o poznání krásnější. Po mole se procházíme za rytmických tónů hudby a za Beatiných instrukcí. Snažíme se, aby nácviky netrvaly dlouho a vše bylo dle jejích představ… Náš skvělý fotograf Arthur opět zaznamenává všechny významné okamžiky z nácviku choreografie (tyhle momentky jsou někdy až příliš neprezentovatelné, a já ho posléze prosím, ať některé radši vymaže).

Jde se na věc

Slunce zapadá a pomalu se stmívá, což předznamenává, že musí být všichni ready. Nastává ta nejdůležitější část dnešního dne, samotná přehlídka.

Lehce opocené obličeje otírají a pudrují vizážistky, kadeřnice zase douhlazují účesy porušené přetahováním šatů. Naše drahá Míša vyvolává jednotlivá jména modelek a staví nás do řad. Už jen obléci doplňky, kožené rukavičky, krásný úsměv, narovnat záda, nadechnout a můžeme začít.

Ano, z mola slyším Beatin hlas, což znamená, že přehlídka právě začíná…