Back
Image Alt

Elegance bez bariér

Elegance bez bariér

Elegance bez bariér – to je název módní přehlídky, jejímiž hlavními aktéry nejsou modelky, ale vozíčkáři. V Rychnově nad Kněžnou se 22. října uskuteční již třetí ročník této dobročinné módní show. Pojďme si ji tedy trochu přiblížit.

Pomoc na prvním místě

Tato módní akce, kterou pořádá společnost VerMi z.s., vznikla proto, aby pomáhala potřebným. Organizátoři se zaměřují především na pomoc rodinám s dětmi, které jsou upoutané na invalidní vozík kvůli svalové dystrofii. Je totiž nutné si uvědomit, že tito lidé nebojují jen s těžkou nemocí, ale mnohdy i s tíživou finanční situací.

I v letošním roce pomůže výdělek z akce Elegance bez bariér těm, kteří to potřebují nejvíce. Rodina Vítkových, která čítá tři členy, je odkázána jen na sociální dávky. Paní Vítková se totiž po celý den věnuje svému staršímu synovi a nemůže proto docházet do zaměstnání. Láďa, který nyní chodí do osmé třídy, trpí od svých 7 let nemocí zvanou senzitivně motorická polyneuropatie. Je proto plně odkázán na svůj invalidní vozík. Nedávno mu byla navíc diagnostikována porucha polykání, jinak zvaná jako achalázie.

Foto: Facebook Elegance bez bariér.

Foto: Facebook Elegance bez bariér.

Žádné bariéry, žádné rozdíly

22. října v 19:00 odstartuje ve Společenském centru v Rychnově nad Kněžnou večer plný zábavy. Návštěvníci se mohou těšit na mnoho pěveckých vystoupení, za největší tahák večera je považován zpěvák Voxel. Zazpívají zde i účastníci oblíbené Superstar Veronika Stýblová a Martin Šafařík.

Na přehlídkovém mole se, v modelech od návrhářky Marty Musilové, bok po boku ukáží vozíčkáři a profesionálním modelky a modelové. Nikdo není zvýhodňován, nejsou tu žádné bariéry – ani faktické, ani pomyslné. Budou zde k vidění i známé tváře, představí se třeba Česká Miss 2011 Jitka Nováčková.

Svoji účast přislíbila i mistryně Evropy v plavání Petra Chocová a chybět nebude ani Martin Zach, který krátce po svém vítězství v soutěži Muž roku 2009 skončil na vozíku. Na akci bude i jeho nástupce, aktuální Muž roku 2015 Jakub Kraus. Večerem bude provázet Eva Myšíková.

Foto: Milan Zarecky.

Foto: Milan Zarecky.

Na počátku byla diplomová práce

Za vznik této charitativní akce vděčíme Michaele Rázkové a Veronice Vavrečkové, které před lety přišly nápadem. Okolnosti a trocha štěstí tomu přály, že se jim Eleganci bez bariér podařilo uskutečnit. Vše přitom začalo přátelstvím.

 „Mám kamarádku, která je na vozíku, a proto jsem chtěla udělat přehlídku pro vozíčkáře, měla jsem to také jako téma diplomové práce. S kolegyní jsme se dohodly, že to opravdu uskutečníme, a tak vlastně Elegance bez bariér vznikla,” prozradila Michaela Rázková v rozhovoru pro Rychnovský deník.

Foto: Milan Zarecky

Foto: Milan Zarecky