Back
Image Alt

Fashion week

Fashion week

Zajímá-li Vás práce modelky, určitě znáte termín Fashion Week. Jedná se o událost módního průmyslu, která trvá zhruba týden. Umožňuje návrhářům a módním značkám prezentovat nejnovější kolekce a obchodníci a média se seznamují s trendy nadcházející sezóny. Fashion Week dává vědět co bude v sezóně in a co naopak out.


Módní metropole světa

Historicky první Fashion Week se uskutečnil již v roce 1945 v New Yorku a jeho tehdejší cíl byl poněkud odlišný, od toho současného – odvést pozornost od francouzské módy.

Většina Fashion Week se uskutečňuje dvakrát do roka, vždy několik měsíců před nástupem nové sezóny. Od ledna do dubna návrháři obvykle představují podzimní a zimní kolekce. S módou pro jaro a léto se lze seznámit od září do listopadu. Obchodníci tak získávají dostatek času, aby začlenily modely i do maloobchodního trhu.

Módní přehlídka na posledním NYC Fashion Week.

Módní přehlídka na posledním NYC Fashion Week.

Nejvýznamnější týdny módy se konají ve čtyřech módních metropolích světa: v Londýně, Paříži, Miláně a New Yorku. V těchto městech se také nacházejí redakce nejvýznamnějších módních a lifestylových časopisů. Další významné akce se konají po celém světě jako například v Portu, Římě, Berlíně, São Paulu, Tokiu. Svůj Fashion Week má také Praha. Jedná se o Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

Zaměřeno na žánr

Některé Fashion Week mohou být žánrově vyhraněné, například prezentují pouze plavky a spodní prádlo nebo se nesou v ryze svatebním duchu. Lze navštívit i týdny módy, které prezentují kolekce ekologických designérů. Prim tady hrají především bio materiály a fair trade obchodování.

Fashion Week je společenská událost, na které nechybí ani slavné tváře.

Existuje také křesťanský Fashion Week, který se zaměřuje na módu a eleganci ve spojitosti s umírněností v oblékání, kdy žena není vnímána jako sexuální objekt. Velmi oblíbeným se v současné době stává tzv. vintage styl, který má své vlastní módní týdny, na nichž se lze setkat nejen s oblečením, ale i s bytovými doplňky.

Na téma žánrových Fashion Weeks bychom mohli napsat celou řadu článků, nechyběly by zde sportovní události, móda pro mladé se zaměřením na subkulturní prvky nebo události, na kterých jsou prezentovány pouze kolekce neznámých návrhářů.

Seznamte se…

My bychom Vám rádi nabídli seriál, v němž byste se mohli blíže seznámit s hlavními městy módy. Příští díl věnujeme New Yorku. Je to totiž New York, který startuje velký módní maraton Jaro/léto 2016.