Back
Image Alt

Free laky na nehty

Free laky na nehty

Ne nadarmo se říká, že jednou z nejpůsobivějších vizitek ženy jsou její ruce. Proto se vyplatí věnovat jim stejnou péči, jako zbytku svého těla. Pravidelně je mazat krémem, stříhat si nehty, pilovat je. A pochopitelně je také lakovat.

Jak ale zabránit tomu, aby lak vaše nehty ničil? A na co si dát pozor? Pojďme si prozradit několik typů.

Hned na začátku je nutné si uvědomit, že laky na nehty rozhodně nejsou přírodní produkty. Obsahují mnoho chemických látek, takže je potřeba k nim podle toho také přistupovat. Úplně vyhnout byste se měli nekvalitním lakům na nehty, které pořídíte na nejen na Vietnamských tržnicích, ale i v běžných drogeriích. Takové laky jsou sice cenově dostupnější, obsahují však toluen, formaldehyd, Dibutyl ftalát (DBT) anebo jejich deriváty, takže nehet ničí. A nejen nehet!

essie-category-image3-e1430592484523

Formaldehyd

je karcinogen a běžně slouží k uchovávání mrtvol. Výrobci jej přidávají hlavně do rychleschnoucích laků, protože podporuje zasychání. Osobně jsem na něj narazila např. u bezbarvých laků značky Essence.

Toluen

se pro změnu používá jako droga. Je to návyková látka, která může podráždit váš nervový systém a způsobit závratě či bolesti hlavy.

DBT

je látka velmi nebezpečná protože má negativní vliv na reprodukci. Negativně může ovlivnit těhotné ženy, zejména tedy jejich doposud nenarozené děti.

BE FREE

V zahraničí proto vznikl seznam tzv. free laků, které tyto (a jiné potencionálně nebezpečné látky) neobsahují. Pokud si zakládáte na svém zdraví a i přesto chcete krásné nehty, zadejte si do vyhledávače tato klíčová slova: : 3-Free Nail Polish; 5-Free Nail Polish (3 nebo 5 je počet závadných látek, které ideální laky nemají).

5 Free Nail Polish jsou pochopitelně trochu dražší – patří sem laky značek Dior, Zoya, Chanel či L´Oréal.

3 Free laky jsou cenově dostupnější a najdete se v téměř každé drogeriiAvon, Essie, MAC, Maybelline, Rimmel, Lancome, NARS.

Jak jste si asi všimli, na seznamu nejsou laky od Essence, Miss Sporty, NYC ani Gabriella Salvete, které se v našich parfumeriích a drogeriích kupují ve velkém.

Free laky nemusí být o tolik dražší než ty nefree. Ostatně ani značky, které na seznamu nejsou, nemusejí mít nutně škodlivý obsah. Ze zkušenosti vím, že mnoho laků Gabriella Salvete je takříkajíc čistá, pro jistotu to ale vždy kontroluji.

A co vy?

Celé se to sice může zdát jako maličkost, pamatujte si však, že každá drobnost může mít fatální důsledek. Koušete si nehty či kůžičku kolem nich? Pak si tyto látky přenášíte rovnou do úst a rozvádíte si je pak po těle.

Opravdu to chcete?

Nechte si poradit! Vytvořte si v telefonu poznámku v tomto znění: „Toluen, formaldehyd, Dibutyl ftalát (většinou uváděný pod zkratkou DBT).“, a až půjdete na nákupy, zkontrolujte si, za co vlastně platíte.