Back
Image Alt

Návrhář Miroslav Bárta: „Tvorba je tím, co mě naplňuje.”

Návrhář Miroslav Bárta: „Tvorba je tím, co mě naplňuje.”

Přinášíme další exkluzivní rozhovor do vaší oblíbené rubriky. Tentokrát naše kolegyně Petra Růžičková vyzpovídala módního návrháře Miroslava Bártu, který na českém trhu působí již 10 let.

Miroslav Bárta je původem z Litoměřic, dnes však žije v Praze, kde také vystudoval. Obléká především významné české i slovenské byznysmenky, právničky či podnikatelky. Mezi jeho klientky patří i manželky vlivných mužů. Přesto však tento návrhář příliš nevyhledává vyšší společnost, byť si je vědom toho, že díky své práci je již její nedílnou součástí.

Ve svém osobním životě staví na přední místo rodinu a také přátele. Největší vášní je však pro něj jeho práce – je zakladatelem značky Miroslav Bárta Fashion Designer a vlastníkem ateliéru na Praze 1. Spolupracuje však s mnoha dalšími velkými značkami a jmény.

Petra Růžičková v modelech z dílny Miroslava Bárty.

Petra Růžičková v modelech z dílny Miroslava Bárty.

Jak by ses stručně charakterizoval?

Jsem pracovitý, náročný a tvrdohlavý puntičkář se smyslem pro humor.

Chtěl jsi být vždy módním návrhářem?

Mým prvním impulsem bylo navrhování zahrad 😉 Ale osud pak rozhodl jinak a nakonec z toho byl právě oděv.

Miroslav BártaSpolupracuješ s mnoha světovými módními značkami. Čemu ses při práci pro takové velikány, jako je Fendi či Prada naučil?

Tak především pokoře a naslouchání moudřejším. Důležitá je ale i preciznost a znalost kvality zpracování oděvů. Zjistil jsem také, že tvorba je tím, co mě opravdu naplňuje a posouvá dál. Když mám v ruce modely tak velkých jmen, nebojím se  volně tvořit a právě to mi dodává energii – můžu se zaměřit jen na své myšlenky a šikovné ruce.

Jaké jsou tvé zákaznice?

Samozřejmě jsou náročné, často jde o perfekcionalistky se smyslem pro módu. Jsou ale i vtipné a já je nadevše miluji 😉

Existuje ve tvé tvorbě nějaký spojující prvek?

Sázím především na pohodlnost a také na praktičnost.

Jací jsou podle tebe Češi ve vztahu k módě?

Na procenta? Tak dle mého názoru je to 50 na 50, ale postupně se to zlepšuje. Češi začínají sledovat trendy a dle toho volí i kousky do svého šatníku. Záleží ovšem i na tom, kdo jim módu prezentuje! Občas sám nevěřím, co módní redaktoři vyčarují za hrůzy.

Máš nějaký profesní sen?

Jednou bych rád vybudoval módní dům. A věřím, že se to určitě podaří! 😉

Petra Růžičková v modelech z dílny Miroslava Bárty.

Petra Růžičková v modelech z dílny Miroslava Bárty.

Pokud vás tvorba Miroslava Bárty zaujala, můžete o něm zjistit více prostřednictvím jeho stránky na Facebooku s názvem Miroslav Bárta Fashion Designer.