Back
Image Alt

NY Fashion Week je tady!

NY Fashion Week je tady!

Vítejte v budoucnosti

V úvodním díle jsme zmínili, že první Fashion Week se uskutečnil v roce 1945 za účelem odvedení pozornosti od francouzské módy. Není tedy divu, že je to New York, ve kterém začíná maraton módních týdnů, které se mimo New Yorku konají také v Londýně, Miláně a který skončí v Paříži.

NYFW

Individualita a svobodomyslnost

Současná americká móda zaujme svou jednoduchostí a zároveň rozmanitostí. Lidé jsou v oblékání svobodomyslní a velmi si na tom zakládají. Ženy se oblékají jednoduše, ale vždy dokáží oblečení oživit zajímavým doplňkem. Muži bývají upravení, přitom však nepůsobí zženštilým dojmem.

Díky multikulturnímu prostředí americká móda snese vše a módní pelmel nikoho nepohoršuje. Cení se zde individualita a osobitost. Americká móda je specifická díky tomu, že zde chyběly informace o módních trendech z Evropy a díky tomu se vytvářela nezávisle. Výsledkem je originalita a neformální elegance.

NYFWVýznamný podíl na formování módy v Americe pak mělo multikulturní prostředí přistěhovalců, kdy každý si přivezl něco tradičního ze své původní domoviny. Móda má tedy celou řadu kulturních kořenů a zde můžeme nalézt původ neformálního přístupu v módě.

New York – město udávající trend

New York je patrně nejslavnějším městem světa, není tedy divu, že zde naleznete důležitá centra byznisu, umění, vědy a také módy. V New Yorku sídlí mnoho předních módních návrhářských značek, za všechny zmiňme ty nejznámější, jako Ralph Lauren, Victoria Secret, Calvin Klein, GAP. V New Yorku sídlí redakce časopisu Cosmopolitan, který je prvním ženským časopisem (vznikl dříve než Vogue v Paříži), který se začal zaměřovat na módu, design a životní styl.

Luxusní oblečení v New Yorku si můžete pořídit například na 34. avenue v proslulém obchodním domě Macy´s. Tam si, za předpokladu, že na to máte peníze, můžete pořídit cokoliv počínaje luxusním spodním prádlem, přes šaty a konče zajímavými módními doplňky či brýlemi.

Módní sezóna jaro/léto 2016 začíná 10. září v New Yorku. Tamní týden módy se bude konat do 17. září. Zúčastnit se mohou pouze pozvaní lidé z módního oboru, návrháři, obchodníci, novináři, fotografové a VIP hosté.

Jamie Brewer, první modelka s Downovým syndormem na NYSW.

Jamie Brewer, první modelka s Downovým syndormem na NYSW.

Pozoruhodné události NYFW

Módní týden v New Yorku kromě módy vždy přinesl i překvapení, která měla přispět k boření stereotypů a předsudků. V únoru 2014 poprvé v historii předvedla šaty modelka na invalidním vozíku, v září 2014 prezentoval oblečení invalidní model s nožní protézou a v únoru 2015 se po červeném koberci prošla modelka s downovým syndromem.

Dočkáme se morální výzvy také nyní?