Back
Image Alt

Praha má za sebou již 17. Designblok

Praha má za sebou již 17. Designblok

Včera skončil v pražských Holešovicích již 17. ročník Designbloku. Letošní téma největší přehlídky designu znělo Svoboda a představilo se na něm 253 instalací. Nás však pochopitelně zaujala především módní sekce Designbloku, jejíž hlavní hvězdou letos byla módní návrhářka Irina Dzhus.

Openstudio

Návštěvníci Designbloku mohli navštívit tři výstavní domy. První z nich nesl název Superstudio a byl zaměřený na novinky z oblasti nábytku a bytových doplňků. Druhý výstavní dům se jmenoval Art House, a jak už název napovídá, návštěvníci zde mohli spatřit umělecké instalace. Openstudio pro nás však bylo nejzajímavější, bylo totiž zaměřené na novinky módních návrhářů a designérů.

Foto: Future in Fashion Foundation.

Foto: Future in Fashion Foundation.

Mezi jeden z hlavních taháků Designbloku patřila mladá nastupující hvězda Nikki Duijst. Tato holandská módní návrhářka před nedávnem zvítězila v prestižní soutěži Lichting 2015.

Celkem se na Designbloku představilo dvanáct módních kolekcí ze sedmi evropských zemí!

Totalitarium

Model návrhářky Dzhus inspirovaný totalitními režimy.

Model návrhářky Dzhus inspirovaný totalitními režimy.

V Openstudiu se představila i hlavní hvězda celého Designbloku Irina Dzhus. Tato módní návrhářka, původem z Ukrajiny, založila v roce 2010 svoji módní značku a od té doby její hvězda strmě stoupá. Přehlídka její módní kolekce proběhla v sobotu.

Koncept jejích modelů je inspirován, jak už název napovídá, totalitními režimy 20. století. Návrhářka vycházela hlavně z geometrických prvků architektonických památek této epochy a z ducha industrializace, jež byl tehdy všudypřítomný.

Diploma Selection

Foto: Facebook Designblok.

Foto: Facebook Designblok.

Na Designbloku se letos podruhé konala soutěž o nejlepší diplomovou práci na umělecké škole se zaměřením na design a návrhářství. Dva vítězové, jeden z oblasti módy a druhý z kategorie produktového designu, se mohli těšit na 1000 euro a samostatné prezentace na příštím Designbloku.

Tentokrát měla štěstí nizozemská studentka Janina Volkmer, která získala ocenění v kategorii módy. V oblasti produktového designu zabodoval Španěl Jorge Penadés. Dobře se umístilo se i několik Čechů, nejlépe dopadl Michal Strach, jehož kolekci Vnitřní prostor ocenila porota složená z kurátorů, galeristů a novinářů velmi pozitivně.