Back
Image Alt

Pražská designérka o své spolupráci s DKNY

Pražská designérka o své spolupráci s DKNY

Jméno Ekaterina Kulikova jste zatím možná neslyšeli, věřte však, že se to brzy změní. Tato úspěšná designérka, která se narodila v Rusku, prožila většinu svého života v Praze. Nyní spolupracuje se světoznámou módní návrhářkou Donnou Karan, nezapomíná však stále pomáhat lidem.

Během svého života se Ekaterina nespoléhala na štěstí, za jejími úspěchy stojí roky tvrdého studia. Její almou mater se stala pražská Universita Karlova, poté pokračovala ve studiu umění a designu na universitě ve finských Helsinkách.

Přestože už měla možnost spatřit velkou část světa, na Prahu stále vzpomíná s láskou: „Univerzita Karlova, spolu s katedrálou sv. Víta a s Karlovým mostem, jsou dodnes nejkrásnější památky, které jsem v životě viděla,“ přiznala mladá umělkyně v rozhovoru.

Foto: Frederic Dupoux.

Ekaterina (na fotce vpravo) během své práce. Foto: Frederic Dupoux.

Ekaterina před časem úspěšně zakončila magisterské studium na prestižní Parsons School of Design v New Yorku. Díky tomu také získala možnost spolupracovat s tak úspěšnou značkou, jakou DKNY bezesporu je.

Protože se tato mladá umělkyně zaměřuje hlavně na přírodní materiály a trvale udržitelný design, zapojila se v roce 2015 do programu Donna Karan’s Urban Zen. Díky tomu získala exkluzivní možnost pracovat na Haiti s tamními řemeslníky. Vyzkoušela si jejich tradiční techniky, a pomohla také s návrhy inovací, které jim usnadní vstup na mezinárodní trh. Jak však sama přiznává, ne vždy to bylo jednoduché.

„Byly tu nějaké potíže, většinou pramenící z jazykové bariéry či z práce s moderními stroji,“ přiznala Ekaterina. „Našim cílem však bylo zachovat zručnost tamních řemeslníků,“ dodala hned vzápětí. „Za jejich pomoci jsme chtěli navrhnout nové produkty pro nadcházející kolekce Donna Karan Urban Zen, které využívají hlavně přírodní materiály.“

Designéra se svojí láskou k přírodě netají. Foto: Facebook E. Kulikové.

Designérka se svojí láskou k přírodě netají. Foto: Facebook E. Kulikové.

Tato snaha byla korunována úspěchem – vznikla nová kolekce tašek a také zboží pro domácnost. To vše bylo barveno pomocí tradičních přírodních barviv a s ohledem na životní prostředí. Mladá designérka však přiznala, že největší cenu pro ni má zkušenost, kterou zde získala.

Fascinuje mě kreativita haitských lidí. Mezi nejzajímavější zážitky patří ty, kdy jsem se učila od místních řemeslníků. Momenty, kdy se podělili o své životní zkušenosti, jsou pro mě památné a naprosto neocenitelné.“

Není divu, že Haiti si našlo místo v srdci této mladé umělkyně. Do budoucna Ekaterina Kulikova přemýšlí i o spolupráci s modelkou Petrou Němcovou. Její nadace Happy Hearts Fund na Haiti pomáhá obnovit školy a modelka je dokonce čestnou velvyslankyní této země.

„Jsem přesvědčená, že naše spolupráce může vést k něčemu velkému a hodnotnému,“ nechala se Ekaterina slyšet. Budeme tedy držet palce, aby se tuto vizi podařilo zrealizovat.

S týmem ostatních designérů na Haiti. Foto: DKNY.

S týmem ostatních designérů na Haiti. Foto: DKNY.