Back
Image Alt

Proč je v dnešní době tak těžké mít normální vztah?

Proč je v dnešní době tak těžké mít normální vztah?

Stále častěji se setkávám s různými příběhy, vyprávěními a zážitky. Lidé neustále hovoří. Hovoří proto, že je to slušnost, když se s někým potkají. Hovoří proto, že se potřebují vypovídat ze svých starostí nebo radostí. Hovoří proto, že se chtějí líbit nebo proto, že chtějí někomu něco vysvětlit a vymluvit, poradit a podpořit. Často se setkávám s tím, že hovořím s jedním člověkem, ale mám pocit jako by to byly lidé dva. Totiž jednou hovoří o tom co chce, co ho dělá šťastným a po druhé je zmatený a tvrdí, že to vlastně nechce. A pak se najednou objeví pocit, že si nerozumíme.

K nejčastějším nedorozuměním dochází mezi mužem a ženou, mezi partnery. Když muž něco řekne, nějak to myslí a žena to většinou jinak pochopí. Když muž něco chce, řekne to, co právě teď cítí. Žena mu to věří a jeho slova se jí vryjí pod kůži. Když chce něco žena, muži to sdělí až po určité době, až když si je tím pocitem skutečně jistá a když už si je nějakým pocitem jistá, trvá jí delší dobu, než se tento pocit změní.

Pocity nás ovládají a určují naše slova a výroky. Pocity se střídají a ovlivňují nás. My se jimi řídíme a často zapomínáme na to, co jsme právě před tím tvrdili, že chceme. Někdy z posledních pocitů, ve kterých jsme byli šťastní se snažíme poskládat situace, ve kterých bychom se právě chtěli nacházet. Někdy se ráno probudíme a zjistíme, že najednou jsou tyto pocity pryč. Mám dojem, že muži mění pocity a potřeby častěji. Ženy kolikrát jejich ,,nálady“ nechtějí vnímat, nevidí, neslyší. Muži je za to obviňují.

Někdy se totiž dostanete do situace, kdy si nedokážete vysvětlit tu náhlou změnu chování vašeho milovaného partnera. Začíná se vám doslova měnit před očima. Vy se jeho chování začnete přizpůsobovat. Najednou máte pocit, jako byste si byli cizí a vše, co před tím přirozeně šlo, najednou nejde. Najednou si nevíte rady ani sami se sebou. Utápíte se v myšlenkách a nepřejete si nic jiného než situaci pochopit a vyřešit.

Mám pocit, že v poslední době jsou lidé ve vztahu až příliš netrpěliví. Rychle sundají růžové brýle, vnímají chyby a ty partnerovi předhazují. Někdy by se měli však řídit heslem ,,mlčeti zlato“ protože když mají pravě teď pocit, že s partnerem být nechtějí, za krátko mohou mít pocit, že nechtějí být s nikým jiným a už může být pozdě.

Zásadním a správným krokem k úspěšnému a vyváženému vztahu je umět s partnerem komunikovat. Komunikace poskytuje prostor pro oba. Proto, aby se oba vyvíjeli, svobodně, každý sám za sebe, ale přitom k obrazu svému, aby si každý naučil vážit toho druhého, když najednou vnímá, že mu druhý chybí, když vidí, že se chová podle jeho představ, ale přitom podle sebe, přirozeně. Někdy prvotní jiskra zkrátka vyhasnout nemusí hned při prvním větším zafoukání.