Back
Image Alt

Staň se jogínkou a najdi vnitřní klid

Staň se jogínkou a najdi vnitřní klid

Jóga již dlouho nepatří jen mezi asketicky smýšlející světce. Naopak, v posledních letech je v kurzu, stejně jako v době, kdy vznikla. Její kořeny sahají až do 9. století před Kristem! Jaký sport se může pochlubit takovou historií?

Samotné slovo jóga se dá přeložit jako spojení či sjednocení – otázkou tedy zůstává, co při cvičení budeme spojovat, že? Bráhmany mluví o spojení individuálního já i jakýmsi universálním bytím. Řekněme tedy, že sjednotíte harmonii svojí duše se světem. Kdo by o něco takového nestál, hlavně vezmeme-li v potaz, že si přitom úžasně protáhne tělo.


Proč začít s jógou?

To je možná otázka, kterou si některé z vás při čtení tohoto článku pokládají. Na začátku je však nutné vyjasnit si priority.

Cítíte se přepracovaná a unavená? Máte fyzické či psychické problémy? V tom případě je jóga jako dělaná pro vás! Nevyžaduje prakticky vzato nic, snad jen kromě vašeho přání začít. Je navíc vhodná i pro ty z vás, které mají problémy, jež vám nedovolují věnovat se jiným sportům.

Jóga je svým způsobem věda, která vás naučí, jak správně dýchat, relaxovat a meditovat. A pokud budete mít dobré vedení, stane se z vědy filosofie, díky které můžete dosáhnout duševního klidu a harmonie. Starověké prameny totiž praví, že na cestě jógy překonáte své falešné ego, které vás činí nešťastnými.

Najděte si tu pravou!

Existuje mnoho různých druhů jógy, každá si může najít tu svou, která jí sedne a bude ji těšit. Z čeho můžete vybírat? Zmíním několik základních typů, existuje jich však mnohem více.

  • power jóga – toto cvičení vám pomůže při cestě za vaší vysněnou postavou, pomůže vám totiž zhubnout. Důraz je zde kladen také na vnitřní krásu, která je důležitější než tak vnější.
  • hatha jóga – někdy je nazývána tělocvikem západu. Zaměřuje se hlavně na správné dýchání a je cestou k harmonii těla a duše.
  • ashtanga jóga – tato jóga staví na tradičních kořenech této techniky, které pochází z Indie.
  • naan jóga – komplexní cvičení, které pracuje se zvukem, dechem a s pohybem, aby obnovila tok životní energie ve vašem těle.
  • vitální jóga – zaměřuje se na povzbuzení metabolismu a hormonální regulace organismu. Vytváří harmonii ve vaší nervové soustavě.
  • iyengar jóga – klade důraz na detaily. Správné držení těla a dýchání je základ k bezpečnému rozvoji.
  • vinyasa jóga – tato jóga je velmi dynamická, spojuje jemný dech s různými pozicemi.

Kam za jógou směřovat?

Cvičit můžete klidně doma, v moderní době internetu není problém najít ty správné instrukce, vhodnější je však cvičit pod dozorem odborníka. Ten vám pomůže překonat problémy a vysvětlí vám, co děláte špatně.

Jógová centra jsou v každém větším městě, takže byste neměli mít problém najít instruktora ve vaší blízkosti. Na webových stránkách www.jogadnes.cz dokonce najdete databázi všech instruktorů.

Tak směle do toho!