Back
Image Alt

Upřímný Lubomír Buchta – fotograf, kterého jste hledali

Upřímný Lubomír Buchta – fotograf, kterého jste hledali

Svět modelek přináší další exkluzivní rozhovor do vaší oblíbené rubriky, tentokrát s profesionálním fotografem Lubomírem Buchtou, který se věnuje nejen portrétní, fashion či glamour fotografii, ale jeho umělecký záběr zahrnuje i svatební focení, produktové fotografie a fotografie interiérů.

Ahoj Lubo, když jsem tě oslovila s žádostí o rozhovor, docela mě překvapilo, že jsi neměl moc zájem a tvoje odpověď „nevím, co zajímavého bych mohl říct“ mě odzbrojila. To si vážně myslíš, že nemáš co říct, nebo že by to nikoho nezajímalo? Nedávno jsi nafotil kampaň pro luxusní šperky Nialaya v Čechách a na Slovensku, před tím jsem tě viděla u zakázky pro jednu významnou firmu, v portfoliu máš zajímavé klienty, to nic neznamená?

No jo, ale stejně si pořád myslím, že to není důvod proč o sobě něco říkat:-)

No to bude rozhovor:-) Na co se tě mám tedy ptát?

Nechtěl jsem odpovídat na dotazy typu, co tě na focení baví a jak jsem začínal a blablabla, podobné plky, co nikoho nezajímají a nikomu nepomůžou. Myslím, že lidi nemají čas číst něco takového, žijeme v době Facebooku, VK, Twitteru a dalších sociálních sítí, kde příspěvek delší než pár řádků už nikdo nečte. Když jsi pak přišla s nápadem, že by to mohlo být něco informačně přínosného, byl jsem nadšen.

Reportáže, zdroj: Lubomír Buchta

Reportáže, zdroj: Lubomír Buchta

 Tak co probereme? Co myslíš, že by čtenáři ocenili? 

Třeba otázky typu – jak najít fotografa, jak si vybrat s kým fotit, což není to stejné jako první otázka, kolik by mělo focení stát, jak zjistit jestli jde o profesionála atd.

Tak začněme hned tou první, jak najít dobrého fotografa?

Jednoduše, jděte na internet a podívejte se na Google, zadejte si třeba fotograf Brno a otevřete si všechny, kteří jsou na první a druhé stránce. Podívejte se na jejich portfolio a vyberte si ty, jejichž práce se vám líbí. To stejné udělejte klidně na Seznamu. Zkuste třeba Facebook a dejte si status, že hledáte fotografa, jestli by vám přátelé někoho doporučili, opět se podívejte na portfolko. Začínající modelky budou potřebovat fototesty a polaroidy (fotky na setkartu), mrkněte se, jestli někdo z vybraných fotografů tuto službu poskytuje a taky jestli má fotky fototestů v portfolku. Někdo je super na fototesty, někdo na fotky do booku, někdo zvládá víc disciplín.

Portfolio, zdroj: Lubomír Buchta

Portfolio, zdroj: Lubomír Buchta

Pokud chcete fotky do booku, mrkněte se, jestli má fotograf styl, který by se vám líbil. Zkuste taky popřemýšlet, k čemu budou fotky sloužit a co mají vyjadřovat. V drtivé většině by měly fotky sloužit pro vaši prezentaci a k prezentaci u potencionálního klienta. Fotky mohou rozhodnout zda dostanete práci, o kterou se ucházíte.

Fototesty i fotky do booku mají jedno společné, měly by ukázat, že jste flexibilní při neverbálním vyjadřování, jednoduše řečeno, že umíte zahrát emoce. Mějte fotky s úsměvem, fotky, kde máte nějakou náladu, fotky, kde prim hrají emoce. Váš klient už ví, že emoce prodávají a pokud je umíte vyjádřit/zahrát, jste pro něj dobrou investicí. To jsem asi odbočil:-) Najít dobrého fotografa chvilku trvá a možná se párkrát netrefíte. Pokud chcete najít dobrého fotografa, musíte hledat. To je rada, za kterou mě určitě někdo poděkuje:D

Portfolio, zdroj: Lubomír Buchta

Portfolio, zdroj: Lubomír Buchta

Doporučil bys někoho?

No jasně, sebe. Proč bych dělal reklamu někomu jinému:-)

Tak další otázka. Jak si pak vybrat fotografa?

Záleží na kritériích. Jestli neřešíte peníze, protože vám to zaplatí tatík, vyberte si toho, jehož portfolko vás osloví nejvíc. Samozřejmě to neznamená, že musí být nejdražší, ale dobré fotky prostě něco stojí. Pokud vás osloví fotograf někde na přehlídce, na FCB, nebo někde na ulici, nevěřte všemu, co vám napovídá, dnes je každý „módní fotograf“ a nejeden se chlubí tím, že fotí missky a nej modelky, přitom fotí ledacos a modelky a missky si vyfotí maximálně na přehlídce, kam si zaplatil vstupné, nebo se vecpal. Ateliér má nejspíš ve sklepě a nejhezčí fotky podle něj budou (v lepším případě) ve spodním prádle (v horším případě to bude nahota v zácloně a podobné umění). Zase jsem odbočil? Vyberte si na základě portfolka, nedoufejte, že s váma udělá určitě hezčí fotky, než má v portfoliu. Neudělá.

Portfolio, zdroj: Lubomír Buchta

Portfolio, zdroj: Lubomír Buchta

Máš pár tipů, kolik by mělo focení stát?

Myslím, že čím je fotograf lepší a poptávanější, tím bude focení dražší. Což neznamená, že drahý fotograf bude lepší. Asi bych se na to díval tak, že bych měl být ochoten zaplatit za to, co se mi líbí a co si myslím, že mi v budoucnu přinese zakázku či nového klienta. S fotkama je to podobně jako s jídlem, buď jste ochotní připlatit si za kvalitní suroviny a budete jíst zdravě, nebo vám bude stačit smažák v bulce. Fotky berte jako investici do vlastní propagace. Na tom bych moc nešetřil.

Polaroidy by měly stát pár stovek, tam se nic neretušuje, je to za chvilku hotové, ale většinou si je dělají agentury samy. Fototesty stojí v řádu tisícovek, od cca 2.000,-. Viděl jsem fototesty, co stály 8.000,-, ale byly fakt úžasné. Fotky do booku, tady je to trochu sporné, kdo fotí jen venku na denním světle, může nabídnout lepší cenu než fotograf, co používá světla. Pak záleží, jak si kdo dá práci s retuší, někdo to odflákne vyžehlením obličeje a někdo si s tím vyhraje (což neznamená, že přes fotku hodí nějaký instagram filtr). Pěkných šest fotek do booku se dá pořídit od 3.500,- do 15.000,- víc bych asi nedával.

Jak zjistím, jestli například právě ten fotograf, co mě oslovil na ulici, je profesionál? Popřípadě jak na webu poznám profesionála? Dnes přece není tak složité udělat si web.

Máš pravdu, je to primitivně jednoduché, dokonce jsem viděl, jak si někdo udělal web a do portfolka si naházel fotky, co posbíral na webech jiných fotografů. Stejně tak profily na sociálních sítích, tam je to úplně anonymní. U webu/domény se dá alespoň zjistit vlastník, ale jinak mohu vystupovat jako zapálený pejskař a v mrazáku budu mít dvě naporcované modelky, co přišly na focení před tebou. To přeháním, ale opatrnosti není nikdy nazbyt.

Když vynechám do nekonečna omílané rady typu – na focení choďte ve dvou, vždy předem někomu řekni, kam přesně jdeš, nefoť nic, na čem jste nebyli předem domluveni nebo nic, s čím nesouhlasíš atd…asi dejte na intuici, pokud se vám něco nebude zdát, prostě jděte od toho.

Portfolio,, zdroj: Lubomír Buchta

Portfolio,, zdroj: Lubomír Buchta

Je něco, co bys chtěl ještě poradit?

Napadá mě ještě asi milion věcí, co by mohly být užitečné, ale to tady můžeme být do rána.  Určitě bych chtěl zmínit odkaz na můj web www.lubu.cz 🙂

Možná ještě toto je důležité, sepište spolu smlouvu. Fotograf by měl trvat na tom, že fotky budete používat výlučně ke své propagaci a že je nedáte ke komerčnímu využití. Vy byste měli trvat na tomtéž. Já mám například ve smlouvě dodatek, že fotografie mohu nabídnout ke komerčním účelům, ale pak se dělíme o honorář.

A ještě něco důležitého. Jak focení dopadne, záleží také na vás. Když přijdete na focení nepřipravení, nevyspaní, s negativní náladou, nečekejte, že dostanete super fotky (ani když za ně zaplatíte balík). Neostýchejte se, focení je jako natáčení filmu, hrajte, prožívejte a hlavně si to užívejte. Pozitivní nálada pomůže nejen vám, ale i lidem okolo.

Lubo díky za tvůj čas i otevřenost. Věřím, že nejen začínajícím modelkám tvé rady pomohou.

Není zač, děkuji za zájem a ať se vám daří.

Editorial, zdroj: Lubomír Buchta

Editorial, zdroj: Lubomír Buchta